środa, 18 marca 2015

WIOSNA - WIOSNA - WIOSNA ach to ty...



WIOSNA

Znalezione obrazy dla zapytania wiosna foto

 

Nadchodzi wiosna. Przyroda budzi się do życia. Zaczyna się czas pozimowej odbudowy i napraw. Wiosną organizm człowieka wchodzi energetycznie w przemianę, oznacza to okres intensywnej regeneracji i wzrostu.


 Kiedy nadchodzi wiosna w naszym organizmie, podobnie jak w przyrodzie, wzrasta nasza witalność. Nasilają się procesy odbudowy i regeneracji w narządach i tkankach. Umysł staje się bardziej kreatywny. 


Wiosna, to również czas wzmożonej, naturalnej detoksykacji. Poprawia się przepływ krwi przez wątrobę, co umożliwia lepszą eliminacje toksyn. To najlepszy czas na uwolnienie się od zagrożeń chorobami cywilizacyjnymi. Pozostaje pytanie, czy ten idylliczny obraz cyklicznej samo naprawy jest wystarczający dla zapewnienia sobie długiego życia w zdrowiu i młodego wyglądu. Niestety, nasz organizm nie jest niezniszczalną maszyną i z upływem lat jego sprawność spada. Ponadto, niektóre z chorób spotęgowane niezdrowymi nawykami w sposób istotny uszczuplają możliwości autoregeneracji i zamiast wiosennego wzrostu witalności mamy obraz wiosennego osłabienia. Na szczęście istnieją naturalne sposoby wspomagania procesów odbudowy i detoksykacji, dzięki którym każdy może doświadczyć potęgi wewnątrzustrojowych wiosennych porządków.

Poczuj wiosnę


Biologiczne pory roku naszego organizmu pokrywają się mniej więcej z porami kalendarzowymi, ale należy pamiętać, że każdy z nas ma swój indywidualny biologiczny kalendarz. Nasza własna, wewnętrzna wiosna zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy marzyć o zielonych warzywach, kiedy mamy nieodpartą ochotę na świeży koperek, pietruszkę szczypiorek i inne kwaśne specjały – np. kwaszone ogórki i kwaszona kapustę. Zwykle biologiczna wiosna wyprzedza tą kalendarzową, a nawet, jeśli się z nią prawie pokrywa, to w naszym klimacie nie oznacza to wcale, że ogródki są już pełne wiosennych nowalijek. Należy uważnie słuchać potrzeb naszego organizmu i nie przeoczyć nadejścia wiosny.


Wiemy już, że wiosną w naszym organizmie nasilają się procesy detoksykacji, regeneracji i wzrostu. Oczywiście ich natężenie nie u każdego z nas identyczne. W sposób naturalny ich największą ekspresję obserwujemy u dzieci i ludzi młodych. W miarę upływu lat procesy te nieco słabną, by na starość osiągnąć swoje minimum. Również przewlekłe choroby znacznie je spowalniają lub wręcz ograniczają i blokują. Na szczęście dysponujemy sporą paletą naturalnych sposobów wspomagania organizmu. Jest to szczególnie ważne dla tych, których organizm jest osłabiony chorobą albo traumatycznymi przeżyciami i oczywiście dla ludzi starszych. Prawdę powiedziawszy, w dzisiejszych rozpędzonych czasach osobiście polecam wszystkim program wspomagania wewnątrzustrojowych wiosennych porządków. Zawiera on trzy podstawowe kierunki. Pierwszym jest odpowiednie żywienie, drugim ruch a trzecim uwolnienie się od ograniczających emocji.

Co jeść?


W każdym procesie regeneracji narządów i tkanek sposób żywienia ma znaczenie fundamentalne. Z pożywieniem dostarczamy nie tylko energii, ale również substratów do odbudowy organizmu. W naszym jadłospisie nie kalorie są najważniejsze, ale produkty, które je dostarczają. Wiosenny jadłospis powinien, więc zawierać nieco więcej lekkostrawnego białka oraz dużo świeżych warzyw i owoców. Dobrym białkiem zwierzęcym są jajka (oczywiście ekologiczne). Ponadto warto tu przypomnieć, że znakomite jakościowo białko zawierają rośliny, zwłaszcza strączkowe. Idealna wiosenna dieta powinna, więc zawierać przede wszystkim dania wegetariańskie, czyli rozmaite kasze lub ryż z warzywami.

Należy przy tym dbać o właściwe proporcje i jakość składników. Posiłki powinny być zrównoważone,. Ziarna zbóż stanowią doskonały przykład całości pokarmowych. Są to takie produkty - roślinne bądź zwierzęce - które zawierają wszystkie potrzebne nam do życia aminokwasy, węglowodany i tłuszcze. Całości pokarmowe powinny zajmować ważne miejsce w naszej diecie, ponieważ odżywianie się nimi daje możliwość pokrycia zapotrzebowania na wszystkie niezbędne nam składniki. Do całości pokarmowych należą przede wszystkim, nasiona jadalne, czyli ziarna zbóż i roślin strączkowych, a także kiełki oraz jaja.

Wiosna, to także najlepszy czas na oczyszczające głodówki. Pamiętać jednak należy, że całkowita głodówka jest dużym wyzwaniem dla naszego organizmu, na które mogą sobie pozwolić osoby zdrowe i szczupłe. Najbardziej eksploatowanym narządem w czasie głodówki jest wątroba. Dlatego też zachęcam raczej do głodówek częściowych. W przeciwieństwie do głodówek całkowitych głodówki częściowe mogą stać się sposobem leczenia. Istotnym elementem są też napoje. Część z nich stanowią zioła lecznicze, resztę soki owocowe i warzywne oraz bardzo gorąca gotowana woda. Dzięki temu unikamy zaburzeń gospodarki elektrolitowej i kwasicy.

Ruch


Utarte porzekadło mówi, że ruch to zdrowie i nie ma w tym ani krzty przesady. W czasie ruchu nasze mięśnie emitują fale elektromagnetyczne, które mają niezwykłe własności lecznice. Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia fizyczne działają podobnie, ale każdy rodzaj ruchu jest lepszy niż bark ruchu.

Pamiętajmy, więc o codziennych spacerach i porcji gimnastyki. Wiosną warto też zadbać o przestrzeń, która nas otacza. Pamiętajmy, że wszystko, na co patrzymy – sprzęty rzeczy, kolory – silnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. 


Wiosenne osłabienie spowodowane jest brakiem witamin i mikroelementów. Organizm człowieka zawiera centra energetyczne, które muszą być odpowiednio zasilane. Brak odpowiednich składników powoduje że czujemy się zmęczeni, bezsilni i na nic nie mamy ochoty. Potrzebujemy naturalnych dopalaczy. Sięgamy po kawę, guaranę, zieloną herbatę, środki pobudzające nas do działania. Jednak pobudzenie trwa krótko. Często wspomagamy się multiwitaminowymi preparatami zakupionymi w aptece lub innymi suplementami diety. To dobre rozwiązanie ale jeszcze lepszym wyjściem jest zdrowy styl życia, naturalne źródła witamin i innych składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz