MIODEK I SPOSÓB NA OCZYSZCZENIE ORGANIZMU
Nadeszła upragniona wiosna. Jest co podziwiać kwitną wiosenne kwiaty, zioła wychylają się energicznie do słońca. Ptaki śpiewają, żaby dają wieczorne koncerty, owady zaś obudziwszy się z zimowego snu, sycą się pierwszymi, życiodajnymi sokami. A ileż na polach, łąkach i lasach jest radości życia, wszystko żyje i cieszy się po swojemu. Podziwiajmy i my kolorowy słoneczny świat.
Wracajmy do ziół, do ich leczniczych soków. Wzorem naszych przodków, którzy od wieków, cenili te wartościowe roślinki, mówiąc, że zioła nie tylko leczą ciało człowieka, ale również i duszę - bowiem wprowadzają do organizmu ład, harmonię i porządek.
Śpieszmy wiec na łąki, teraz najlepszy czas na zbieranie świeżych soczystych ziół.
Mnóstwo wartości posiada mniszek lekarski - pospolity mlecz. Wykorzystujmy jego liście i kwiaty!
Przygotowałam dla was kochani propozycję - przepis na miód z mniszka. Ten specyfik przygotowuję od wielu lat, sprawdza się jako lek na wszelkie przeziębienia, męczący kaszel, ból gardła. Jest niezawodny nawet w kłopotach z trawieniem. A dla tych, którzy używają cukru do kawy czy herbaty to wspaniały zdrowy zamiennik.
Sposób wykonania:
Zbierzcie do koszyczka 500 kwiatów mniszka, bez łodyg. W domu, garażu a najlepiej na dworze rozłóżcie je na białym papierze - wyjdą z nich różne żyjątka, które w nich zamieszkują.
Przepłuczcie kwiaty i włóżcie je do garnka.
Zalejcie litrem źródlanej wody, warto dodać 1 wyparzoną cytrynę pokrojoną na plastry - dla rześkiego aromatu, ona zapobiega też stwardnieniu miodu (cytryny parzę 10 minut we wrzątku, dopiero po tym czasie tak naprawdę znikają z niej toksyny).
Pogotujcie całość ok 20 minut, pod przykryciem na wolnym ogniu.
Odstawiamy na 24 godziny. W kolejnym dniu całość odcedźcie przez gazę,
do płynu dodajcie 1 kg cukru. Wymieszać i zagotować. Na małym ogniu
gotować ok 2 godziny. Znowu odstawiamy na kolejne 24 godziny.
W trzecim dniu gotujemy raz jeszcze do uzyskania konsystencji gęstawego, złocistorudego miodu. Trwa to ok 2 godzin, należy mieszać i pilnować, aby się nie przypalił. Gotujemy bez przykrycia.
Gorący, gesty miód rozlewamy do słoiczków, mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem.
Słoiki nakrywam kocem i zostawiamy do następnego dnia.
Nie pasteryzuję dodatkowo, słoiczki przechowuję w garażu całą zimę.
Uwaga: miodek nie może być za ciemny, długie gotowanie powoduje czasem jego skrystalizowanie.
OCZYSZCZENIE ORGANIZMU
W liściach tej leczniczej roślinki znajdziemy witaminy i mikroelementy, jakże ważne dla nas o tej porze roku, ale i ważne w oczyszczeniu organizmu po zimie. Podaję więc przepis na rewelacyjną kurację oczyszczającą z mniszka z dodatkiem młodej pokrzywy.
Sposób wykonania:
Garść liści mniszka i kilka (4-5) liści młodych pokrzyw, można dodać kilka listków czarnej porzeczki lub poziomki. Zalać wodą, zagotować i na małym ogniu podgotować ok. 5 minut. Następnie przecedzić. Napój ten można dosładzać miodem. Ta zdrowa herbatka oczyszcza, wzmacnia, regeneruje osłabiony organizm. Jest wskazana dla całej rodziny, no i przy okazji nieco odchudza.
WINKO Z KWIATÓW MNISZKA
Winko to znakomicie wzmacnia system odpornościowy. Można zastosować leczniczo - przy przeziębieniach i osłabieniu organizmu. Polecam szczególnie tym, którzy długo muszą pracować przy komputerze. Winko odnowi siły witalne zmęczonego organizmu. Jest też skuteczne przy zaburzeniach trawiennych, ale i można popijać je dla przyjemności.
Sposób wykonania:
- 4 garście kwiatów (bez łodyg)
- 4 litry wrzącej wody
1,5 kg cukru
- 2 łyżki rodzynek
- 1 łyżeczka płaska cynamonu
- drożdże winne - 1 porcja ok 7 g.
Kwiaty zalać wodą, wymieszać i odstawić na 3 dni. Dodać pozostałe składniki, zagotować i ostudzić tak, aby wywar był lekko ciepły. Wsypać rozkruszone drożdże. Przykryć i odstawić na kilka dni, by zaczęło fermentować. Gdy kwiaty opadną na dno, winko zlać do butelek i przechowywać w ciemnym miejscu. Po 2 miesiącach będzie gotowe. Pić 2 razy dziennie po kieliszku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz