czwartek, 19 czerwca 2014

BOŻE CIAŁO

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyrosła na gruncie adoracyjnych tendencji pobożności eucharystycznej przełomu XI i XII wieku. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon, która miewała widzenia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą, co interpretowano jako znak braku w kalendarzu liturgicznym dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Pod wpływem tych objawień w 1246 r., ustanowiono takie święto. Od 1391 r papież Bonifacy IX polecił obchodzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
W Polsce po raz pierwszy świętowano w 1320 r w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera.




Julianna z Brabancji - święta katolicka augustianka.


Boże Ciało to święto radosne. Święto ludzi, którzy cieszą się z obecności Boga w ich życiu i chcą tą radością dzielić się z innymi.
Również moja rodzinka i ja  wróciliśmy dzisiaj z kościoła do domu przepełnieni radością i z Bogiem w sercu. On chce być w każdym domu, w każdej rodzinie, w każdym z nas...Czy w bogatym czy spragnionym, radosnym czy zalęknionym. Pozwólmy Bogu na to, dajmy Mu szansę...

Z uroczystością Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje i wierzenia ludowe. To jeden z niewielu momentów w roku liturgicznym, kiedy można święcić kwiaty, zioła, gałązki brzozy, by nabrały magicznej mocy. Dawniej wierzono, że rośliny skrapiane wodą święconą mają bardzo silne właściwości ochronne i uzdrowicielskie. Używano ich jako lekarstwa dla ludzi i zwierząt oraz jako środki ochronne przed czarami, pożarami i wszelkimi nieszczęściami. Szczególnego znaczenia nabrały zielone gałązki brzozowe z ołtarzy, to im przypisuje się niezwykłą moc magiczną i dobroczynną.

Brzoza - jej wpływ na zdrowie.

Jest to chyba najbardziej znane nasze drzewo. Jest uważane za najlepsze drzewo pod każdym względem. Brzoza zgodnie z tym co podaje tradycja jest drzewem przeciwbólowym. Wspomaga w uśmierzaniu bólu, działa rozkurczowo i rozluźniająco. Pomaga również leczyć urazy psychiczne, powoduje powstanie w naszych sercach i umysłach potrzeby przebaczania i pojednania, stymuluje oczyszczanie ciała i ducha. Liście działają moczopędnie i rozkurczowo. Z jej kory wyrabiany jest dziegć. Stymuluje on gojenie się ran i zapobiega zakażeniom. W postaci szamponu działa przeciwłupieżowo.

Więcej o dobroczynnym działaniu brzozy napiszę w innym poście.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz