niedziela, 6 lipca 2014

MOJE PASJE KULINARNE - cukinia



CUKINIA 



CUKINIA – odmiana dyni zwyczajnej. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce znana od niedawna. Bardzo popularna w Europie. Owoce jadalne są kształtu wydłużonego, raczej cienkie, barwy zielonej.
To warzywo jest bogatym źródłem cennych wartości odżywczych, ma też specyficzne prozdrowotne właściwości. Jest nie tylko pyszna, delikatna ale i wszechstronna w letnim menu.

Właściwości lecznicze
Działa odkwaszająco na organizm, ma właściwości zasadotwórcze, wspomaga przemianę materii, nasiona mają działanie przeciwrobacze, zabijają tasiemce, glisty i owsiki, ponadto zalecane w chorobie lokomocyjnej i zapaleniu gruczołu krokowego u mężczyzn.
Cukinia to warzywo o niskiej wartości kalorycznej. 100 gram cukinii dostarcza organizmowi zaledwie 15-16 kcal!


Witaminy i minerały w cukinii
Cukinia stanowi cenne źródło witamin i minerałów. Jest bogata w witaminy B1, B2, C i PP. Jest cennym źródłem karotenu, czyli prowitaminy dla witaminy A. To jeszcze nie koniec. Cukinia jest również źródłem cennych minerałów. Jest bogata w wapń, a także potas – związek szczególnie ważny latem, gdy upał powoduje jego utratę drogą pocenia się.
Lekka, w dużym procencie złożona z wody, jest idealna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Na trawienie, na odtrucie
Cukinia to warzywo, które umożliwia” detoks” i ochronę przed szkodliwymi dla naszego organizmu substancjami. Można ją jeść bez obawy o trucizny, jakimi nasiąka wiele produktów spożywczych. Cukinia nie kumuluje bowiem metali ciężkich. Warzywo to nie dość, że jest lekkostrawne, to ma jeszcze zbawienny wpływ na procesy trawienia. Szczególnie polecić można ją osobom, które jedzą dużo „zakwaszających” produktów, takich jak np. mięso i cytrusy. Wszystko dlatego, że cukinia posiada właściwości odkwaszające. Będzie znakomita dla osób, które cierpią na nadkwaśność i zgagę czy dolegliwości refluksowe.

Znając wartości odżywcze i zdrowotne tego niepozornego warzywka, przystąpiłam dzisiaj do rozpoczęcia sezonu "CUKINIOWEGO". Na początek ulubione danie całej mojej rodzinki.


PLACKI Z CUKINII I PŁATKÓW OWSIANYCH

Składniki:

 - 1 cukinia (jeśli są małe użyć dwie)
- 2 jajka
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- pęczek kopru zielonego
- kilka liści świeżej bazylii
- 2 łyżki jogurtu naturalnego gęstego + kilka łyżek do podania 
- 1 szklanka płatków owsianych górskich
- 2 łyżki mąki (u mnie kukurydziana lub orkiszowa)
- sól, pieprz
- olej do smażenia

Sposób wykonania:

Płatki zalać wrzątkiem do zakrycia ich powierzchni i odstawić do spęcznienia i ostudzenia. W międzyczasie cukinię umyć, odciąć końce i bez obierania, jeśli są młode cukinie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Lekko posolić i odstawić na 10-15 minut. Po tym czasie odcisnąć z nadmiaru wody. 



Cebulkę kroimy w kostkę, czosnek kroimy na małe kawałeczki (zachowuje w ten sposób więcej swoich wartości niż wyciśnięty przez praskę), podsmażamy na patelni.




Koperek siekamy, listki bazylii rwiemy na małe kawałki.
 Do miski z cukinią dodajemy kolejne składniki: koperek z bazylią i jogurt,



podsmażona cebulka z czosnkiem,



płatki owsiane,



oraz pozostałe produkty: jaja, mąka, sól i pieprz do smaku.



Wszystko mieszamy do połączenia się składników. Rozgrzewamy olej na patelni, łyżką nakładamy "ciasto", formując małe placuszki. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.





Placuszki smakują rewelacyjnie. Podaję je moim bliskim z kleksem jogurtu lub śmietany, posypane świeżym zielonym koperkiem. 




Do placuszków z cukinii obowiązkowo serwuję herbatkę DAR NATURY.


DAR NATURY to herbatka którą komponuję z zebranych wiosną młodych listków: maliny, jeżyny, czarnej porzeczki, poziomki, morwy, brzozy. Do tej mieszanki dodaję płatki dzikiej róży i  nagietka.






 Herbatka ma wiele wartości zdrowotnych, cudowny aromat i piękny kolor. 







SMACZNEGO!!!















2 komentarze: