sobota, 2 sierpnia 2014

MOJE PASJE KULINARNE - chrzan


DOMOWY CHRZAN




Chrzan ma działanie odkażające i rozgrzewające, co zawdzięcza zawartości synigryny, która nadaje chrzanowi ostry, piekący smak. Chrzan oficjalnie jest uznawany za lek we Francji, Szwajcarii i Holandii, a u nas głównie jest przyprawą do sałatek i wędlin.


Chrzan jest naturalnym antybiotykiem działającym jednak bez skutków ubocznych, znajdującym zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Ten lek natury ma działanie antywirusowe, grzybobójcze, wykrztuśne, bakteriobójcze. Zapobiega i łagodzi objawy wszelkich infekcji, wzmacnia odporność organizmu, niszczy wolne rodniki, pomaga w przeziębieniach, w zapaleniu płuc i oskrzeli, leczy zapalenie zatok, działa wykrztuśnie, zwalcza katar, pobudza apetyt, wspomaga leczenie anemii, poprawia przemianę materii, usprawnia trawienie, odchudza, działa moczopędnie, pomaga w kamicy moczowej, rozrzedza krew, poprawia krążenie krwi, obniża cholesterol, usprawnia pracę wątroby, wspomaga nerki, odkwasza organizm, oczyszcza z toksyn, zapobiega zaparciom, łagodzi bóle reumatyczne, zapalenie korzonków, odkaża jamę ustną i dziąsła, zapobiega krwawieniu dziąseł i paradontozie, przeciwdziała szkorbutowi, leczy ropiejące trudno gojące rany i wrzody, zapalenie uszu.


Chrzan zawiera witaminy: A, B, B1, B2, C, E, składniki mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk, siarkę, fosfor, jod, chlor, błonnik, węglowodany, tłuszcze, związki azotowe, glikozydy, flawonoidy, olejki eteryczne, kwas nikotynowy, argininę, asparaginę, glutaminę, fitoncydy. Chrzan jest warzywem mało kalorycznym 100g to tylko 70 kalorii. Zawiera również substancje bioaktywne o działaniu przeciwnowotworowym.

Pod względem wartości chrzan znajduje się tuż za czosnkiem i cebulą!

Chrzan jest niezbędny w naszej kuchni, znalazł w niej szerokie zastosowanie, zarówno liście jak i korzenie są stosowane do przyrządzania smakowitych potraw. Stosowany jest do różnych potraw z mięsa, drobiu, dziczyzny, pasztetów, ryb, twardych serów, białych serów, buraków, zup, sałatek, surówek. Liście i korzeń chrzanu stosuje się do przygotowywania przetworów kiszonych, marynowanych, konserwowych dając im jędrność, aromat, trwałość i smak takim jak ogórki, buraki, pomidory. 

Chrzan posiada właściwości konserwujące, przedłużające trwałość produktów spożywczych, jak mięso, wędliny, jaja, sery, zabezpiecza je przed zepsuciem. Owinięte w liście chrzanu, długo zachowują świeżość, nie psują się, nie jełczeją. Chronią je przed bakteriami, wirusami i grzybami.


UWAGA: Nie wolno spożywać chrzanu osobom cierpiącym na marskość wątroby, stany zapalne przewodu pokarmowego, schorzenia nerek! 

Wiem, że co niektórzy powiedzą szkoda czasu, w sklepach jest duży wybór chrzanu: z żurawiną, ćwikłą....

A teraz pytanie ile jest w słoiku kupionym w sklepie chrzanu w chrzanie? Czy sprawdzaliście kiedyś tę informację? Nawet znani i  uznani  producenci wypuszczają go na rynek  z dodatkami...

Moja rodzinka wyznaje zasadę: jeśli mogę coś sama dla siebie zrobić to robię. 
Wiem co i z czego robię, a w efekcie końcowym wiem co jem!


Najbardziej wartościowy jest chrzan zaraz po utarciu, wtedy posiada najwięcej odżywczych wartości leczniczych. Przy zakupie chrzanu należy zwrócić uwagę na jego świeżość, zapach i wygląd. Powinien być czysty, gładki, po przecięciu biały, korzenie powinny mieć około 2.5 cm grubości i od 25 cm długości.

Tym razem do kuchni wkroczył mój mąż. To on jest mistrzem w przygotowaniu chrzanu domowym sposobem.

Składniki:
na 2 słoiczki od dżemu
- 3 korzenie świeżego chrzanu ok. 20 cm. długości
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- odrobina cukru (więcej niż szczypta)
- 200 ml. wiejskiej śmietany 




Chrzan obieramy i moczymy ok. 1/2 godziny w wodzie dla uzyskania jędrności. Ucieramy na tarce na średnich oczkach. To chyba najtrudniejsze zajęcie, łzy płyną z oczu bo chrzan jest ostry. Mówię wtedy do męża "fajny sposób na oczyszczenie oczu ..." 









Utarty chrzan posypujemy odrobiną cukru, aby nie zmienił barwy. Dodajemy  sok z cytryny i śmietanę, wszystkie składniki dobrze łączymy. Chrzan przekładamy do słoiczków.





Częściej powinniśmy gościć chrzanik na naszych stołach mając na uwadze co możemy zyskać dla naszego cennego zdrowia i urody.

 Przygotujcie chrzan domowy, mimo wyciśniętych łez, naprawdę warto!!!


P.S. Informacje zdrowotne o chrzanie zaczerpnęłam częściowo z portali internetowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz